Głównie o kuchni, jedzeniu, gotowaniu - ale nie tylko...
Blog > Komentarze do wpisu

Pączki 2014 i Bauerkrapfen

Jak co rok, czas na pączki. Tym razem zwijane tylko przeze mnie, więc wyjątkowo koślawe, z wyciekającym dżemem itd. Uświadomiłam sobie, że o ile formowanie bułek, bułeczek czy chlebów b. lubię i osiągnęłam w tym (chyba) jakiś poziom, tak zwijanie wypieków nadziewanych (rogaliki, jagodzianki czy właśnie pączki) mnie irytuje. Może powinnam zupełnie przerzucić się na "pączki wiejskie", tj. Bauerkrapfen vel (nazwa moja) "pączki leniwej* gospodyni"?

Bauerki to pączki niezwijane, z dziurką na nadzienie napełniane po smażeniu. Trzeba tylko ciasto rozwałkować (i to grubiej niż normalnie), wykroić krążki, a po wyrośnięciu wycisnąć w nich dołki. Proste, nie?

Latem w dolinie Gastein można brać udział w pokazach smażenia pączków lub samemu nauczyć się je robić (w gospodzie na hali, oczywiście). Ja do tej pory ograniczałam się do konsumpcji, jeśli Bauerkrapfen się trafiały (nie tak często, jak inne desery). Monika ze Stoliczku, nakryj się dojrzała w nich podobieństwo do czeskich pączków pt. vdolky, które podawane są dodatkowo z bitą śmietaną.

Składniki: odpowiednia ilość ciasta drożdżowego na pączki - u mnie tym razem z 1/2 porcji mąki, przy czym część przeznaczyłam na zwykłe, a ok. 1/3 na Bauerki (zużywając na te ostatnie całe ciasto z 250g mąki można by uzyskać ok. 9-10 dużych pączków z dołkiem); borówka brusznica na nadzienie (ew. inny dżem, oczywiście sugerowany morelowy, ale kwaśnawe borówki polecam), cukier puder

Ciasto przygotować jak w przepisie na blogu, wyrośnięte rozwałkować dość grubo - na ok. 1 cm. Wycinać krążki większą szklanką lub okrągłą wykrawaczką (u mnie tą ostatnią, 8 cm). Odstawić do podwojenia objętości. Tuż przed smażeniem wycisnąć w pączkach dołki na dżem, używając do tego celu szklanki (u mnie o średnicy dna 6 cm), mocno wciśniętej w ciasto.

Usmażone Bauerkrapfen osączyć na ręczniku papierowym, oprószyć cukrem pudrem i napełnić brusznicą/innym dżemem (mieści się całkiem dużo, jeśli dołki były właściwe). Wiadomo, najlepsze są jedzone na świeżo, gorące, ciepłe lub świeżo przestudzone.

* Niecierpliwej, zabieganej, pozbawionej zdolności manualnych - odpowiednie skreślić.

piątek, 07 lutego 2014, ptasia
Print Friendly and PDF

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
2014/02/08 00:09:42
Ładne są te pączki, nigdy o takich nie słyszałam. Fajne!:)
-
2014/02/08 07:52:52
Fajne, nawet bardzo , Ptasiu ,a to może być każde ciasto drożdżowe na pączki?
Bardzo mi się podoba tez sposób ich kształtowania , bo ja gdzieś widziałam inny , taki bardziej pracochłonny , w środku wyciągało się jak strudel, ale to grozi przerwaniem ,a ten ,ze szklanka genialny
-
2014/02/08 10:14:16
wychodzę z założenia, ze nie ważne jak wyglądają, ważne ze smaczne :)
a od kilku lat nadziewam pączki metoda cukierników, czyli wstrzykuje nadzienie po usmażeniu.
-
2014/02/08 12:29:44
Leloop, a to mnie zaciekawiłaś. Nadziewasz strzykawką?
Margot, wydaje mi się, że tak. Ja robię pączki tylko z jednego przepisu, to ciasto łatwo się formuje. Co do dziurek, szklanka wciska prawie do dna, ale nie przebija, otwór jest konkretny :)
-
2014/02/08 13:23:41
Mam ochotę na właśnie tego typu paczki,a ta metoda z szklanką genialna , pozdrawiam
-
2014/02/08 13:59:25
To by zatem byly idealne paczki rowniez dla mnie ;) Nadziewanie 'przed' rowniez nie zawsze mi wychodzi, dlatego wszystko co mozna zrobic 'po' jest idealne (metoda o ktorej wspomina Leloop rowniez :)).

Pozdrawiam!
-
2014/02/08 14:39:11
:) Czyli nie jestem jedyna. Może jednak po prostu chcę mieć ciasto i zjeść ciastko, jak mawia Tata, tj. mieć i ładnego pączka, i (za) dużo w nim nadzienia...
-
2014/02/08 15:34:58
Fajne te "przenicowane" :) Jak mówisz że z dziurą daje radę i nie znika to zrobię :) A z tym nadziewaniem po to musi być coś, chcieliśmy w tym roku tak zrobić żeby było szybciej, ale nie znalazłam w Sz. końcówki do rękawa do nadziewania..
-
2014/02/09 18:04:40
Monika, jak zrobisz dziurę tuż przed smażeniem, nie ma jak zniknąć :)

@ptasia.cosniecos Ptasia on Pinterest
Page copy protected against web site content infringement by Copyscape
Durszlak.pl POMOŻECIE? PustaMiska - akcja charytatywna